|آسانسورها|آسانسور آپارتمانی

آسانسور آپارتمانی

این روزها به دلیل ساختن ساختمان‌های مسکونی با ارتفاع زیاد، ضرورت نصب آسانسور آپارتمانی در این ساختمان‌ها مشخص می‌شود. از آنجایی که بسیاری از افراد سالمند این توانایی را ندارند که با پله معمولی جابجا شوند، لازم است برای نصب آسانسورهای آپارتمانی جهت جابجایی راحت و سریع‌تر اقداماتی انجام دهید. این نوع محصول دارای انواع مختلفی مانند هیدرولیکی، نفر بر، کابلی و شیشه‌ای است. شما می‌توانید برای این‌که خرید مطمئنی را انجام دهید، به شرکت‌های تولید و نصب آسانسور مانند شرکت اوج لیفت مراجعه کنید.

آسانسور چیست؟

آسانسورها نیز مانند بسیاری از ابزارها به دلیل رساندن خدمات و آسانی در انجام کارهای روزمره ساخته شده‌اند. در واقع آسانسور وسیله‌ای است که جهت جابجایی عمودی اشیا یعنی بالابر و جابجایی اشخاص یا آسان‌بر کاربرد دارد. آسانسورها با توجه به نوع ساختمان و محلی که قرار است استفاده شود، دارای تقسیم بندی زیر است:

آسانسورهای آپارتمانی

آسانسور آپارتمانی در واقع آسانسوری بوده که در منازل و ساختمان‌های مسکونی قابل نصب است.

آسانسورهای رستورانی

آسانسورهای رستورانی برای جابجایی ظروف غذا بین طبقات رستوران استفاده می شود.

آسانسورهای بیمارستانی

آسانسورهای تخت بر و آسانسور برانکاردبر دو سیستم اصلی آسانسورهای بیمارستانی می باشند.

آسانسورهای صنعتی

آسانسور های صنعتی برای حمل و جابجایی افراد، تجهیزات و مواد در ساختمان‌ها و پروژه های  صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آسانسورهای باربری
 

آسانسور حمل بار یکی از مهم‌ترین نیازهای ساختمانی است که برای جابه‌جایی بارهای سنگین و حجیم استفاده می‌شود.

آسانسور آپارتمانی چیست؟

آسانسور آپارتمانی در واقع آسانسوری بوده که در منازل و  ساختمان‌های مسکونی قابل نصب است. با توجه به این‌که آسانسورهای آپارتمانی با هدف سهولت در جابجایی افراد نصب می‌شوند، طراحی آن‌ها باید به نحوی باشد، که با محل نصب متناسب باشد. 
در گذشته آسانسورها را فقط در مکان‌ها و مراکز تجاری بزرگ، نصب می‌کردند، اما این روزها به دلیل بیش‌تر شدن ارتفاع و طبقات در آپارتمان‌های مسکونی استفاده از آسانسورها در این مکان‌ها نسبت به گذشته دارای ضرورت بیش‌تری است.


مهم ترین ویژگی های آسانسورهای آپارتمانی

بهترین خصوصیات آسانسورهای آپارتمانی در زیر آمده است:
•     آسانسورهای آپارتمانی کوچک هستند و برخی از آن‌ها از طریق یک سیستم پنوماتیک ظرفیت حمل یک یا دو نفر را نیز دارد.
•      آسانسورهای آپارتمانی در مقایسه با آسانسورهای تجاری یا صنعتی، دارای ابعاد و اندازه کوچک‌تری هستند.
•     آسانسور آپارتمانی در اکثر مواقع دارای طراحی زیبا بوده و متناسب با معماری ساختمان طراحی و ساخته می‌شوند. 
•     آسانسور مسکونی یا آپارتمانی نسبت به آسانسورهای مسافری پیچیدگی کمتری دارند. ­

انواع آسانسور آپارتمانی

آسانسورهای آپارتمانی با توجه به طراحی گوناگون و استفاده در مکان‌های مختلف، دارای انواع متفاوتی هستند که به شرح زیر است:


آسانسور بالابر از پله ها

این مدل آسانسور برای افرادی که در بالا رفتن از پله‌ها دچار مشکل می‌شوند، مناسب است. این نوع آسانسور بر روی ریل‌‌هایی به سمت مسیر بالا یا پایین پله‌ها جا به جا شده و این جا به جایی به بالا و پایین در مسیر مستقیم یا خمیده می‌تواند انجام شود.

بالابر پله

آسانسور ویلچربر عمودی

آسانسور ویلچربر عمودی آپارتمانی برای آ‌پارتمان‌هایی استفاده می‌شود که فضای کافی را ندارند. این آسانسور در داخل ساختمان نصب می‌شود. توجه داشته باشید که طراحی آسانسورهای آپارتمانی در ساختمان گاهی اوقات به این صورت است که در دو قسمت جلو و پشت آسانسور دارای در ورودی باشد.

آسانسور باری کوچک

آسانسورهای باری کوچک نیز جزء آسانسورهای مسکونی هستند که به جای جا به جایی افراد، اشیا کمک زیادی می‌کنند و معمولا محل نصب آن‌ها در کنار‌‌ه دیوار است. بنابراین زمانی که بخواهیم باری را به طبقاتی دیگر از ساختمان جابه جا کنیم از این نوع آسانسور استفاده میشود. برای این کار کافی است بار را داخل آسانسور قرار داده و دکمه مربوط به طبقه مقصد را فشار دهیم. آسانسورهای باری کوچک نسبت به آسانسورهای معمولی دارای کابین کوچک­تری هستند. این نوع آسانسورها یک قاب متحرک در داخل چاله آسانسور دارند و کابین آنها به کمک کابل و ریل های راهنما در داخل چاله به حرکت درمی‌آید.

آسانسور نفربر

آسانسورهای خانگی یا آپارتمانی در اکثر مواقع  جهت جا به جایی سرنشینان دو طبقه در ساختمان استفاده می‌شوند. اندازه این آسانسورها نسبت به انواع تجاری آن‌ها کوچک‌تر است. آسانسورهای مسافربر را می‌توانید در داخل یا خارج از ساختمان به صورت‌های مختلف (الکتریکی، هیدرولیکی، کابلی، شیشه ای) نصب کنید.
تقریبا تمامی آسانسورها در خصوصیاتی مانند حرکت عمودی، داشتن کابین و توقف در طبقات مختلف مشابه هستند، اما با توجه به نحوه اعمال نیروی محرکه به کابین، مکانیزم چاله، محل قرارگیری، ارتفاع ساختمانی دسته بندی‌های متفاوتی دارند.

آسانسورهای هیدرولیکی آپارتمانی (هوم لیفت)

آسانسورهای هیدرولیکی خانگی فضای کمی را در ساختمان اشغال می‌کنند. همچنین برای نصب آن نیازی به تخریب محل نصب نیست. داخل فضای آسانسور هوم لیفت، جک‌های بالارونده هیدرولیکی قرار  دارند که وظیفه جابه جایی کابین آسانسور بر عهده آن‌هاست. آسانسورهای هیدرولیکی در بین آپارتمان‌های مسکونی مرسوم هستند و در اروپا هنگام ساخت اکثر آپارتمان‌هایی که کم‌تر از ۵ طبقه دارند، از آسانسورهای هیدرولیکی استفاده می‌کنند.اسانسور هوم لیفت

خصوصیات آسانسورهای آپارتمانی هیدرولیکی:

•     قابل نصب در داخل راهروها، پله ها، حیاط و… (امکان نصب برای آسانسورهای معمولی وجود ندارد)
•     دارای سیستم پشتیبان در هنگام قطعی برق برای فرود و خروج افراد
•    صرفه جویی در مصرف برق (حرکت رو به پایین در حالت موتور خاموش)
•    بدون نیاز به فضای زیاد و قابل نصب در فضای کم (عدم نیاز به موتورخانه، چاهک، سیم بکسل و وزنه)
•     نیاز به سازه سبک و عدم نیاز به موتور خانه، دیوارکشی، آهن کشی و حفر چاه
•    امنیت بالا به خصوص هنگام وقوع زلزله
•    دارای قابلیت جابه جایی تا وزن 300 کیلوگرم
•     تراز شدن دقیق در طبقه مورد نظر
•     کار کردن با برق تک فاز شهری
•    استهلاک و خرابی پایین
•     سهولت در تعمیر و عیب یابی
•    حرکت آرام و بدون صدای اضافی
توجه داشته باشید که در مقایسه با مزایای زیادی که آسانسورهای هیدرولیکی دارند، دارای محدودیت‌هایی مانند تنها قرار گرفتن در چاهک، کندی نسبی و محدودیت در ارتفاع هستند.
به طور معمول در آپارتمان‌های چند طبقه قدیمی توجه آنچنانی به درنظر گرفتن فضایی برای نصب آسانسور در آینده نمی‌کردند و همچنین آن زمان به اندازه امروز نصب آسانسورهای آپارتمانی رایج نبوده، اما این روزها نصب یک آسانسور مسکونی مناسب، خواسته تمامی افراد ساکن در ساختمان‌های چندطبقه است. بنابراین دیگر نیازی نیست نگران باشید چرا که مجموعه‌های معتبری وجود دارند که سالهاست با داشتن کادری کاملا متبحر و متخصص در زمینه‌های مختلف نصب آسانسور، تعمیر آسانسور و یا سرویس آسانسور، برای ارائه خدمات به هموطنان عزیز آماده هستند.

آسانسور کششی با سرعت بالا

آسانسور کششی اپارتمانی به سرعت بالا معروف است. در این محصول از نیروی موتور الکتریکی به عنوان محرک جهت جابجایی استفاده می‌شود. البته شایان ذکر است که این نوع آسانسور بر اساس نیروی اصطکاکی که بین سیم بین سیم‌بکسل‌ها ایجاد می‌شود، کار می‌کند. این نوع آسانسور سرعت بیش‌تری نسبت به آسانسور هیدرولیکی دارد. همچنین برخلاف آسانسور هیدرولیکی هیچ گونه محدودیتی برای ارتفاع ساختمان ندارند. از این رو برای ساختمان‌هایی با ارتفاع بلند و یا متوسط هم قابل استفاده هستند. مشکلی که این روزها بسیاری از افراد با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، این است که افراد سالخورده به راحتی نمی‌توانند با پله جابجا شوند، از این رو نصب آسانسور آپارتمانی ضرورت می‌یابد. با توجه به این موضوع، حتما نیاز است که از یک شرکت معتبر، آسانسور را تهیه کنید تا آن‌ها نیز با کادری مجرب این تجهیز را برایتان نصب کنند.

آسانسور مغناطیسی با ایمنی بالا

عملکرد آسانسورهای مغناطیسی بر اساس ایجاد میدان مغناطیسی بوده و همچنین ایمنی بسیار بالاتری نسبت به آسانسورهای معمولی دارند. در نظر داشته باشید که با توجه به این ایمنی، آسانسورهای مغناطیسی قیمت بسیار بالاتری هم نسبت به سایر آسانسورها دارند.
آسانسور کابلی صرفه جویی در انرژی
آسانسورهای کابلی را با یک وزنه تعادلی طراحی کرده و می‌سازند. در واقع کابل موجود در این آسانسورها کار پشتیبانی از ماشین آسانسور را برعهده داشته و وزنه بزرگی دارند که نیروی مشابهی را در جهت مخالف می‌توانند ایجاد کنند. در واقع وزنه تعادل در آسانسورهای  کابلی با کاهش فشار در موتور و صرفه جویی در انرژی، زمانی که از آن استفاده نمی‌شود، کاربرد دارد. همچنین می‌توان گفت: زمانی که آسانسور حرکت می‌کند، به راحتی در حرکت موتور تاثیر گذاشته و باعث حرکت بهتر می‌شود. به همین دلیل هم آسانسور کابلی، گزینه بسیار عالی برای آسانسورهای آپارتمانی شما به شمار می‌رود.
آسانسورهای کابلی هم نظیر آسانسورهای هیدرولیکی به فضای بسیار کمی نیاز دارند. اما تفاوت آسانسورهای کابلی با هیدرولیکی در این است که آن‌ها را به صورتی طراحی می‌کنند که در نصب این تجهیز می‌توان به راحتی از فضای بین دیوارها و در واقع فضای پنهان ساختمان استفاده کرد. در نتیجه فضای سالن و راهروها از طریق نصب این نوع آسانسور کوچک نمی‌شود. همچنین تعمیر آسانسورهای کابلی به راحتی انجام پذیر است و به هزینه‌های گزافی نیازی ندارد.

آسانسورهای شیشه ای با زیبایی بی نظیر

آسانسورهای شیشه ای یا همان نمادار یا پانوراما با زیبایی بسیار خیره کننده‌ای که دارند، امروزه مورد توجه بسیاری از معماران جهت طراحی ساختمان‌های مسکونی کم‌تر از 5 طبقه، دوبلکس و تریپلکس قرار گرفته‌اند. اساس کار آسانسورهای شیشه‌ای با یک قانون ساده فیزیک و اختلاف فشار هوا بین قسمت بالا و قسمت پایین کابین است. کابین آسانسور توسط پمپ و توربین های خلا  بالا رفته و تخلیه آهسته و تدریجی فشار هوا باعث پایین آمدن آسانسور می‌شود. 
با توجه به این‌‌که آسانسورهای پانوراما بیشتر در نما قابل استفاده هستند، از نظر زیبایی توجه ویژه‌ای به آن‌ها شده است. آسانسورهای شیشه‌ای نوعی آسانسور مسکونی بوده که با طراحی کوچک برای ساختمان‌های امروزی قابل استفاده هستند. این تجهیزات نیازی به چاله آسانسور ندارند. در آسانسورهای شیشه‌ای علاوه بر در ورودی، سه قسمت دیگر را نیز می‌توانید شیشه‌ای انتخاب کنید.

 

سخن پایانی

آسانسور آپارتمانی یکی از انواع پرکاربرد آسانسور هستند که اندازه بسیار کوچکی داشته و صدای کمی دارند. همچنین این تجهیز بسیار کاربردی دارای اندازه کوچک‌تری نسبت به سایر آسانسورها هستند. اگر برایتان مهم است که از آسانسورهای کوچک با طراحی منحصر به فرد استفاده کنید، آسانسورهای آپارتمانی موجود در شرکت مطرح اوج لیفت بهترین انتخاب برای شما به شمار می‌رود. شما می‌توانید باکیفیت‌ترین آسانسورها را از این شرکت با تخفیفات ویژه تهیه کنید. همچنین
شرکت اوج لیفت انجام پروژه‌های آسانسور و پله برقی بزرگی مانند هتل قصر طلایی، مجتمع تجاری ماکسیم عراق، هتل طریق الحسین عراق، مجتمع تجاری دایان، مجتمع تجاری شریف سبزوار، برج‌های افرا و اقاقیا را در کارنامه خود دارد. 
 

آسانسور گیرلس 6 نفره
حداکثر ارتفاع
30 m
حداکثر ظرفیت
450kg
حداکثر سرعت
1.6 m/s
حداکثر ظرفیت450kg
حداکثر ارتفاع30
حداکثر سرعت1.6
موتورخانهپشت بام دارد
نوع دربتلسکوپی، سانترال
ابعاد چاله آسانسوردرب تلسکوپی(150*150) و درب سانترال (180*150)
حداکثر مساحت کابین1.30 m²
ارتفاع چاهک150 سانتی متر
ارتفاع بالاسری3/9
آسانسور روملس 6 نفره
حداکثر ارتفاع
30 m
حداکثر ظرفیت
450kg
حداکثر سرعت
1.6 m/s
حداکثر ظرفیت450kg
حداکثر ارتفاع30
حداکثر سرعت1.6
موتورخانهبدون موتورخانه
نوع دربتلسکوپی، سانترال
ابعاد چاله آسانسوردرب تلسکوپی(150*150) و درب سانترال (180*160)
حداکثر مساحت کابین1.30 m²
ارتفاع چاهک150
ارتفاع بالاسری440
آسانسور هیدرولیک 8 نفره
حداکثر ارتفاع
30 m
حداکثر ظرفیت
600kg
حداکثر سرعت
1.6 m/s
حداکثر ظرفیت600kg
حداکثر ارتفاع30
حداکثر سرعت1.6
موتورخانهپشت بام دارد
نوع دربتلسکوپی، سانترال
ابعاد چاله آسانسوردرب تلسکوپی(170*180) و درب سانترال (180*180)
حداکثر مساحت کابین1.66 m²
ارتفاع چاهک140 سانتی متر
ارتفاع بالاسری380