پله برقی

|پله برقی ها

پله برقی

اختراع پله برقی تاثیر شگفت انگیزی بر مجتمع های تجاری و فرایند فروش گذاشته است. طی صد سال اخیر پله برقی تبدیل به یکی از اصلی ترین و محبوب ترین راهکارهای اتصال طبقاتِ مجتمع ها شده است. علی رغم اینکه نحوه عملکرد این وسیله خیلی توسط کاربران درک نشده است اما نمیتوان منکر تغییر شگرفی که در طراحی و معماری ایجاد کرده است بشویم.
پله برقی ها و پیاده روی های متحرک نقش کلیدی در جابجایی افراد در مقیاس بزرگ دارند. به همین دلیل هم طراحی درست پله برقی در مسیر موفقیت کسب و کار ساختمان های تجاری، مراکز نمایشگاهی، هتل، فروشگاه ها، سالن های سینما و وسایل حمل و نقل عمومی نقش بسزایی دارد

نکات طراحی و انتخاب پله برقی

نکات مهم در انتخاب و طراحی سیستم پله برقی را مرور میکنیم:  

تعداد پله برقی


•    تعداد پله برقی یا پیاده روی های متحرک، با در نظر گرفتن فاکتورهای از جمله: نوع ساختمان، پیک ترافیک (زمان بازگشایی و بسته شدن)، نرخ گردش مردم، ضریب جمعیت بر اساس فضا و ... مشخص خواهد شد. 
•    نرخ ظرفیت نامی جابجایی به سرعت و عرض step بستگی دارد. راندمان ظرفیت حمل و نقل باید بین ۴۰ تا ۸۰ درصد نرخ ظرفیت  نامی باشد.

نحوه چیدمان پله  برقی

•    چیدمان پله برقی به روش تکی

•    چیدمان پله برقی به روش ضربدری

•    چیدمان پله برقی به روش موازی 

زاویه پله برقی


زاویه متداول در پله برقی 30 و 35 درجه می باشد. 

عرض پله برقی


پله برقی با عرض step  های 600، 800 و 1000 میلی متر و پیاده روی های متحرک در عرض ۸۰۰ و ۱۰۰۰ موجود است. محبوب ترین عرض 1000 میلی متر است زیرا این عرض پله به کاربر این امکان را می دهد حتی با چمدان و سبد خرید از سیستم استفاده کنند. 
اگر قرار است تعداد زیادی از پله برقی یا پیاده روی متحرک به صورت متوالی در ساختمان نصب شود، برای جلوگیری از ازدحام محلی باید عرض step ، یکسان برای همه واحدها انتخاب شود
 

سرعت بهینه پله برقی


سرعت پله برقی و رمپ برقی  نه تنها تأثیر قابل توجهی برپتانسل ظرفیت حمل و نقل  پله‌های برقی و پیاده روی متحرک دارد، بلکه بر نیازهای فضایی نیز تأثیر می‌گذارد.  
0.5 متر بر ثانیه  متداول ترین سرعت پله برقی است. - این سرعت بهینه برای همه پله برقی ها و پیاده روی های متحرک درکاربرد تجاری است. ترکیبی از ظرفیت حمل و نقل کافی، ایمنی مطلوب و حداقل فضای مورد نیاز، این سرعت را به استاندارد جهانی برای این کاربرد تبدیل می کند.

indoor-Escalators

پله برقی indoor یک وسیله حمل و نقل عمومی است که در داخل ساختمان‌ها برای انتقال افراد بین طبقات به کار می‌رود. این وسیله با استفاده از پله‌ها یا نرده‌های متحرک افراد را جابه جا میکند.

پله برقی

کاربرد پله برقی های outdoor در پل های عابر پیاده، ایستگاه مترو، محیط فاقد پوشش است. این مدل پله برقی در مقایسه با پله برقی های معمولی تجهیزات بیشتری دارند.

رمپ برقی

رمپ برقی یا پیاده روی متحرک نوار نقاله ی متحرکی ست که افراد را در سطح افقی یا شیب دار جابجا می کند و از آن در مکان هایی که افراد وسایل سنگینی را حمل میکنند استفاده میشود.